IV изложба ручно израђених гитара српских градитеља
28. novembar 2024.Дечија представа „Спајдермен Скај“
2. decembar 2024.Јубиларни 40. Фестивал акустичарске музике у Сивцу одржан је протеклог викенда у пуној сали Дома културе. Публика је имала прилику да послуша 14 сјајних композиција које су извели кантаутори из наше земље, а осим у сјајним такмичарским композицијама, уживали су и у мини концерту специјалне гошће, певачице Ане Станић.
Судећи по громогласним аплаузима жирију и публици није било лако да одлуче ко ће понети награде. Ипак, трочлани жири, који су чинили Бобан Џевердановић, Фрањо Пинтер и Саша Паљенкаш, напослетку је донео одлуку да прву награду понесе сјајна млада девојка из Руског Крстура, Кристина Афић, која је извела песму ,,Stay“. Другу награду понео је бенд ,,Цвикертон“ из Новог Сада, који се публици представио песмом ,,Слободан“, а трећа награда припала је групи ,,С.А.П.У.Н.“ (Светска атракција против урбаних народњака) из Сомбора који су извели песму ,,Бубамара“. Напослетку, специјална награда, награда публике, припала је Милинку Богдановићу из Бачког Доброг Поља који је извео песму ,,Чеда – дивно чељаде“.
Кристина, победница 40. Фамуса, завршила је Средњу музичку школу у Сомбору и бави се музиком. Трећи пут је на ФАМУС-у и одушевљена је позитивном енергијом и дивном атмосфером. На овом фестивалу осећа се као код куће и од сада ће се, како каже, пријављивати сваке године:
,,И даље не могу да се саставим – толико позитивне енергије, толико дивних наступа, познастава… ово је мој други наступ овде, и још један који је био онлајн, и сваке године је све пријатније, а атмосфера је дивна. Ја сам завршила Средњу музичку школу у Сомбору и бавим се музиком, па ме некада можете видети по неким кафићима у Новом Саду или Руском Крстуру, као и на Јутјубу и на мом Инстаграм налогу, где понекад постављам неке своје песме. Од сада ћу се сигурно пријављивати сваке године пошто се овде осећам као код куће, уопште немам трему и дивно је наступати овде“.
По речима члана стручног жирија, гитаристе, композитора и учитеља музике, Бобана Џевердановића, ФАМУС је из године у годину све бољи, пуно младих заинтересовано је за ову музику, што значи да има наде за рокенрол. Он је израдио наду да ће у наредним годинама бити више извођача из околних земаља:
,,ФАМУС напредује из године у годину, иако је сада већ 40. Сваке године је све бољи и бољи, па је тако ове године било заиста пуно добрих песама и било је тешко одлучити ко је победник, ко други, а ко трећи. Изузетно ми је драго што ова врста музике још увек живи. Пуно младих је заинтересовано за њу, што значи да има наде за рокенрол. Критеријум је био да се обрати пажња на наступ, текст, вокалне способности, и мислим да је овогодишња победничка песма, иако само уз акустичну гитару, феноменална. Девојка има перфектан глас, сам наступ је био добар, тако да мислим да жири није погрешио у избору. Ја се надам да ће у наредним годинама бити више извођача из других земаља, фали ми мешавина, да не буду углавном из Србије, да се мало види како остали размишљају, али надам се да ће наредне године бити још боље“.
Говорећи о својим имперсијама након фестивала, директорка Дома културе Сивац, Вера Голубовић, истакла је да је овај фестивал важан јер је редак, вероватно једини у Србији на којем се такмиче кантаутори, и врло су поносни на чињеницу да траје пуних 47 година:
,,Утисци су фантастични. Било је прелепо, имали смо 14 сјајних такмичара, атмосфера је била феноменална, сала је била пуна, све време је публика реаговала на музику аплаузом, а стручном жирију није било лако да одлучи ко ће да освоји прва три места јер је било заиста квалитетних такмичара. Овај фестивал важан је јер је радак. Мислим да је једини у Србији на којем се такмиче кантаутори. У том смислу је заиста битан и желим да кажем да смо поносни на чињеницу да траје пуних 47 година и да нам се јављају такмичари који овај фестивал и даље виде као одскочну даску у својим каријерама. Трудићемо се да у наредним годинама будемо још бољи, јер када се фестивал заврши овако успешно нама су срце и душа заиста пуни“.
Фестивалу је присуствовао и председник Општине Кула, Дамјан Миљанић, који је похвалио Дом културе и Сивац који се, иако није центар општине, овим и многим другим фестивалима издваја у односу на остала места:
,,ФАМУС је један од ретких фестивала акустичарске музике и 40. пут довољно говори о њоговом значају, традицији и величини. Ове године учесници су сјајни, као и специјална гошћа, Ана Станић, са својим мини концертом. Иако Сивац није центар општине, овим и многим другим фестивала намеће се да буде не само центар наше општине, него и целог региона, што Сивац издваја у односу на остала места“.
40. издању ФАМУС-а претходило је отварање 4. Изложбе ручно израђених гитара српских градитеља, чији је идејни творац Горан Лазић из Удружења ,,Штранд“ из Сивца, а његов специјални гост био је Драган Мијачевић, доајен у српском градитељству. Посетиоци су овом приликом могли да виде различите ручно израђене гитаре и да од Горана чују нешто више на ову интересантну тему. Он је истакао да би волео да Сивац, паралелно са овим фестивалом у чијем је оснивању учествовао, буде центар градитељства инструмената у Србији:
,,Ова изложба је 4. по реду. Прва је била у Новом Саду у склопу Џез фестивала, друга у Културном центру ,,Еђшег“ у Новом Саду и трећа на Малом Стапару, у склопу Регина феста. Људи могу да виде радове који нису нимало наивни. Ово су српски градитељи инструмената, а све је почело из ината – Боже мој, зар само Американац може да направи гитару? Мислим да ћемо успети у идеји да Сивац, паралелно са овим фестивалом, у чијем оснивању сам такође учествовао, буде центар градитељства инструмената у Србији. Од свих ових гитара нарочито бих издвојио прву, која је направљена 2006. године. Намера је била да буде нешто са простора Србије, дакле српски орах. На отварању је присутан господин Драган Мијачевић, доајен у српском градитељству. Требало је да буду присутни и неки градитељи који нису ту из објективних разлога, па је остало на нас двојици“.