24. Етно вече
13. decembar 2023.Новогодишњи концерт ученика издвојеног одељења у Сивцу
21. decembar 2023.Традиционално, 24. по реду Етно вече одржано је и ове године у Дому културе у Сивцу. Овај догађај организује се у жељи да се сачувају народна песма и игра, народна ношња, обичаји српског народа, свирка на традиционалним инструментима, стари занати и начин живота и говора српског народа, јер без чувања традиције не можемо чувати ни наш национални идентитет.
Учесници Етно вечери били су Женска певачка група КУД ,,Ђурђевак“ из Кљајићева, инструменталиста на свирали Далибор Тодоровић, Женска певачка група ,,Бјеласица“ Дома културе Сивац, Женска певачка група ,,Босиље“ Дома културе Сивац, Мушка певачка група ,,Извор“ Дома културе Сивац, инструменталиста на фрули Дарко Ковачевић и Изворна фолклорна група Дома културе Сивац, а овогодишњи кум је виноградар Слободан Давидов који је припремио вино за све госте.
Руководилац Фолклорног ансамбла Дома културе Сивац, Злата Пурић, истакла је да је ова година за Дом културе у Сивцу била веома успешна, те да увек вредно раде и припремају нове кореографије:
,,Одржано је 24. по реду Етно вече. Специјални гост био је Далибор Тодоровић који је представио традицију свирања, певања и ношње рашке области, онолико колико је могао сам, и мислим да он то ради са љубављу и да је публика испред себе могла да види слику како то у ствари у извору звучи. Ова година била је веома успешна за Дом културе у Сивцу. Била је такмичарска и за омладински ансамбл, што захтева много улагања. Наше дечије групе отишле су до покрајине, такође и изворна фолклорна и певачке групе, а омладински ансамбл представио се на Покрајинском фестивалу који је одржан у Врбасу. Наравно, ми увек вредно радимо. Четири пута годишње имамо концерте и свако годишње доба означимо концертима који су увек посећени. Наша публика то воли и на тај начин нам помаже како бисмо улагали у наше ношње, кореографије и музику“.
По струци доктор медицине, али неко ко се у слободно време бави изучавањем изворне традиције свог родног краја, Далибор Тодоровић приказао је публици како ношњу и традицију Рашке, тако и како се свира на свирали и пева уз окретање тепсије:
,,У Сивцу нисам први пут, али сам први пут на Етно вечери и моји утисци су изузетни. Велико хвала Злати која ме је позвала да вечерас присуствујем овом лепом догађају и носим веома леп утисак јер сам се осећао као да сам на неком прелу, иако сам рођен 1987. године када су прела већ увелико нестала. Две године играо сам у КУД ,,Рашка“ и питао сам се зашто где год идемо да презентујемо традицију Срба имамо кореографије из свих предела у којима живе Срби, а немамо изворну традицију свог родног краја. Године 2007. сам се упутио на терен, у подножје Голије, Копаоника и Рогозне, то је један троугао где се налазе општине Рашка и Нови Пазар, да записујем од старих људи, да бележим изворну песму, игру, обредну и обичајну праксу и народну ношњу. Уз све то, сакупљао сам старе инструменте и гледајући и слушајући и снимајући старе људе како свирају, научио сам чак и да свирам свиралу, иако нисам музички образован. Ја сам доктор ветеринарских наука, али традиција ми је усађена у бит и има ме и у овом свету очувања традиције, да са поносом презентујем традиционално наслеђе које су нам преци оставили“.